DERSLER

Yogalates

Yogada kullanılan nefes tekniklerine ilave olarak tekrar yapılan hareketlerde özel pilates nefes tekniği hareketlere eklenir.

 

Pilates nefes ve hareket koordinasyonunu sağlayan bir öğretidir.

Dersler sırasında nefes kapasitesi artar, vucuda daha fazla oksijen girer ve düzgün nefes çalışmaları ile kanda laktik asit birikmediği ve toksinler nefesle atıldığı  için dersten sonraki günlerde vücutta herhangi bir ağrı ortaya çıkmaz.

Yoga da denge önemlidir, Pilates te ise ana kas gurupları. Yogalates te işte bu iki önemli özelliği birlikte kullanır. Ayrıca karın kasları üzerinde daha yoğun hareketler çalışmalara önem katar.

Kullanılan nefes teknikleri kalp ve tansiyon rahatsızlıkları olan kişilerde son derece yararlı etkiler ortaya çıkartır.

Süreklii hareketsiz çalışmaktan dolayı bel ve sırt ağrısı çekenler ve bedensel rahatsızlıkları olanlar (fıtık, skolyoz, ankilozan vs.)güçlenen kas yapısı ile birlikte bu ağrılardan kısa sürede kurtulurlar.

Vücudunda sarkmalar ve yağlanmadan dolayı deformasyon olan kişiler de sıkı ve biçimli bir siluet için Yogaletes  yapabilirler.

TRX FONKSİYONEL DERS

TRX fonksiyonel ders size vücut ağırlığınızı direnç olarak kullanmanızı sağlayarak yüzlerce egzersiz olanağı sağlar. Vücut pozisyonunuzu değiştirerek direnç ve şiddet ayarı yapabilirsiniz.
TRX fonksiyonel derslerimiz :

• Profesyonel atletlerden yeni başlayanlara her seviyedeki kullanıcı için uygundur

• Kolay taşınabilir ve her yerde kullanılabilir özelliktedir (spor salonu, ev, otel yada açıkhava)

• Hızlı, pratik ve aynı zamanda verimli total-body (Tüm vücut) antrenmanı sağlar

• Sağlam bir core yapısının gelişmesine yardımcı olur

• Kas dayanıklılığını arttırır.

Reformer Pilates 1-2
Reformer üzerinde egzersiz yaparken, amaç güç kazanmak, vücudu kendi sınırları içinde doğru şekilde esnetmek, denge merkezini, postür bozukluklarını düzeltmek ve tüm bunlar esnasında doğru nefes, doğru tempo, odaklanma ve akıcı hareket ilkelerine sadık kalmaktır. Derslerde dengeli bir bütünlük olmalıdır; çünkü, amaç belirli kas gruplarını şişirmek ya da büyütmek değil, esnetip uzatarak kuvvetlendirmektir.

 

Reformer egzersizlerinde amaç tüm vücudu çalıştırmaktır. Vücuttaki bölgleleri izole edip çalıştırmak mümkün olmasına rağmen reformer felsefesinde sadece belli başlı kas gruplarını çalıştırmak hedeflenmez. Kişi reformer ile çalışırken vücudun kuvvet merkezini de kullanır, böylece aslında kollarıyla bantları çekerken ya da bacaklarıyla footbarı iterken sadece tek bir kas grubuna yüklenmemiş olur. Vücuttaki tüm kas grupları aynı anda ve hemen hemen eşit düzeyde çalışır ve güçlenir. Bu reformer aletini diğer egzersiz aletlerinden ayıran en önemli özelliktir. Bu özellik sayesinde reformer normal hayattaki aktivitelere de en benzer egzersizlerin (fonksiyonel egzersizlerin) yapılmasını sağlar.

Reformer aletinin bir diğer özelliği de yatarak uygulanan hereketlerde yerçekiminin etkisini azalttığı için kuvvet olarak zayıf kişilerin dahi bir çok egzersizi yapabilmesini sağlamasıdır. Egzersizler sırasında eklemlere az yük biner ve kişi güçlenerek normal hayattaki fizyolojik hareketleri yapabilmeye başlar.

Mat Pilates 1-2

Mat Pilates, mat üzerinde bölge bölge kasları çalıştırarak, ayakta ve yerde yapılan hareketler dizisiyle kas dokusunu güçlendirirken aynı zamanda vücut dayanıklılığını, kemik yoğunluğunu ve eklemlerin hareket kabiliyetini de artırır.

 

Eklemlerde stres yaratmadan darbesiz uygulanan pilates; eklemler için güvenli, verimli ve rahatlatıcıdır.

Postür bozukluklarının düzelmesine yardımcı olur.

Dengeli bir duruş, sağlıklı bir kemik yapısı oluşturur.

Özellikle karın bölgesi olmak üzere tüm kasları kuvvetlendirip uzun, sıkı bir kas yapısı sağlar.

Hareketlilik alan ve açısını arttırır.

Denge ve koordinasyonu arttırır.

Bedensel farkındalığı arttırır.

Artan denge, konsantrasyon ve hareket açısıyla sakatlanma riskini azaltır.

Sakatlanmalardan sonra günlük aktiviteler için gerekli olan mobilitenin geri kazanılmasına yardımcı olur.

Akıcı doğru nefeslerle konsantrasyon ve zihinsel faaliyetler artar. Zindelik, canlılık, esneklik ve kuvvet kazandırır.

Hamile Pilatesi
Hamileler Neden Pilates Yapmalı?

Pilates yapan anne adayı daha güçlü beden kaslarına sahip olur, bebeği rahat taşıyan bacaklar, şişliklerden, kramplardan ve varislerden şikayet etmeyen, kolay doğum ve doğum sonrası çabuk gerçekleşen toparlanma sürecine sahip olmakla beraber gebelikte görülebilen, hazımsızlık ve ödem gibi sorunların azalmasına yardımcı olur.
İçerdiği nefes egzersizi sayesinde hem gevşeyen ve uzayan karın kaslarının çok daha çabuk güçlenip toparlanmasını sağlarken annenin, gebelik sürecinde yaşadığı duygusal dalgalanmalardan daha az etkilenmesine yardımcı olur.
Anne adayı, yaptığı egzersiz sayesinde uykuya daha çabuk dalar, gününü zinde ve motive şekilde geçirir.Gebelikteki duruş ve vücut şekil bozukluklarını azaltır. Normal doğumu kolaylaştırır, kısaltır, sancıyı azaltır.
Cinsel yaşamın doğum sonrası normale dönmesini kolaylaştırır.
Hormonların etkisiyle zayıflayan göğüs kaslarının kuvvetlenmesini sağlar.
Egzersiz sırasında zihinsel farkındalığı ve anda kalmayı sağladığı için pilates, kişide mental olarak rahatlama sağlar. 
Ayrıca, yapılan araştırmalarda, hamilelik sürecinde egzersiz yapan annelerin bebeklerinin otonom fonksiyonlarının egzersiz yapmayanlara göre daha iyi çalıştığı kanıtlanmıştır.(Otonom sinir sistemi vücut kalp atışı, nefes alma organları, iç organ fonksiyonları gibi istem dışı fonksiyonları kontrol eder)


Hamilelerde Pilates Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Anne adayı önceki gebeliklerinde düşük, erken doğum veya başka sorunlar yaşamışsa egzersiz kararını ve sınırlarını doktor belirlemelidir. 

 

 • Pilates dersini yavaş yavaş artırmak suretiyle haftada 2 veya 3 defa , 40,45dk yapılmalıdır.
 • Hamile Pilatesi yapılırken dar olmayan, ter emici ve bel bölgesi rahat olacak sekilde tasarlanmış spor kıyafetleri kullanılmalı.
 • Fazla ağır olmayan bir yemek yedikten 2 saat sonra pilatese başlanmalı gerek pilates sırasında gerek sonrasında bol bol su içilmelidir.
 • Pilates yaparken eklemlerinizi aşırı zorlamamaya dikkat etmeli ve ani hareketlerden kaçınmalı çünkü denge sorunları ve eklemlerdeki esneklik gebelerde olağan bir durumdur.
 • Nabız takibi yapılmalı 130’un üstüne çıkılmamalıdır.
 • Eğer karında ağrılar, vajinal kanama, çarpıntı, nefes darlığı, bebek hareketlerinde anormallikler, kol ve bacaklarda tutulmalar, şiddetli baş ağrısı, baş dönmesi gibi şikayetlerden biri bile olursa egzersiz kesilmeli, dinlenmeli ve doktorunuzu haberdar etmelisiniz.Pilates yaparken normal bir şekilde konuşmaya devam edemiyorsanız, o an yaptığınız hareket vücudunuzu zorluyor demektir. Zorlandığınızı hissettiğiniz noktada zorlanmayı durduracak tarzda hareket etmelisiniz.


Hamilelikte Yapılan Pilatesin Doğuma Katkısı Nedir?

 • Doğum sırasında rahat ıkınarak rahat bir doğum gerçekleştirirler.
 • Doğum sırasında oluşabilecek yırtıklar azalır.
 • Gebelikte ve sonrasında oluşan idrar kaçırma problemleri ortadan kalkar.
 • Doğum sonrası uterus çok daha kolay ve hızlı toparlanır.
 • Hazımsızlık ve ödem gibi olası sorunlar azalır.
 • Gevşeyen ve uzayan karın kasları çok daha çabuk güçlenip, toparlanır.
 • Nefes çalışmalarının etkisiyle, duygusal dalgalanmaların etkisi azalır.
 • Uykuya dalmak kolaylaşır, gündelik enerji seviyesi artar.
 • Zihinsel rahatlama sağlanır.
DURUŞ BOZUKLUĞU

Aslında dik durma ve düzgün oturma alışkanlığı çocukluk çağlarından gelişim evresine geçişe kadar kazanılmaya başlar.Ne yazık ki ülkemiz diğer ülkelere oranla bu konularda az eğitime sahip olduğundan,çocukluk çağında gerekli bilgilendirme yapılmadığından ve uygun spor imkânı sağlanamadığından ve spora önem verimediğinden en sık görülen bir rahatsızlık haline gelmiştir. Kazalar, çalışma ortamının ve yatağın uygun olmaması, ruhsal sorunlar, aşırı kilo, görme bozuklukları da duruş bozukluğuna yol açabilir. Ailesel faktörler ve yapısal bozukluklar da nedenler arasındadır. Özellikle çocukların bu konuda doğru alışkanlık kazanmasına dikkat edilmeli ve özellikle üzerinde durulmalıdır.

Saatler boyu bilgisayar başında yada masa başında oturup hareketsiz kalmak.Yanlış kitap okuma pozisyonu almak, Ağır sırt çantası taşınması yada dengesiz eşya taşınma,okul sıralarının,çalışma masalarının ve sandalyelerin ergonomik olmaması, kızların ergenlikte fiziksel değişimlerini gizleme istekleri,genetik bozuluklar...

Doğru duruş teknikleri çocuklarımıza kazandırılmalıdır.Zayıf olan kas grupları kuvvetlendirilmeli ve doğru spor branşı seçilerek olası rahatsızlıkların önüne erken geçilmelidir.

Crossfit

 Crossfit fonksiyonel hareketlerden oluşan, yüksek yoğunlukta yapılan, antrenmanları sürekli değişen farklı bir spor dalıdır.

Crosfit; kardiyovasküler, dayanıklılık, güç, esneklik, çeviklik, denge, koordinasyon, isabet, kuvvet ve hız antremanlarındna oluşmaktadır.

Crossfit Neden Sizin İçin? 
Diğer çalışma teknikleri uygulayarak vücudunuzu forma sokamadıysanız Eğer kilo veriyor ve teker teker geri alıyorsanız. Diğer antranman şekilleriyle kıyaslandığında, fonksiyonel hareket odaklı antrenman yapmak, vücudumuzu son derece orantılı bir şekilde, kısa sürede değişir. Eğer tepeden tırnağa iyi görünümlü atletik ve sağlıklı bir fizik istiyorsanız Crossfit tam size göre..

Core Pilates

Birçok kişi core bölgesinin sadece karın kaslarından oluştuğunu düşünse de aslında bu bölge sırt kısmı da dahil olmak üzere vücudun komple orta bölgesini kapsar.

 

Core bölgesini güçlendirmek için alt karın kaslarınızı çalıştırmayı deneyin.

Yere sırt üstü uzanın ve dizlerinizi düz pozisyonda tutarak ayaklarınızı kaldırın ve vücudunuzla 90 derecelik bir açı yakalayın.

Bunu yaparken ayağınızı ya da kalçanızı değil alt karın kaslarınızı kullanarak yapmaya çalışın.

Daha sonra başlangıç pozisyonunuza geri dönün.

Daha gelişmiş bir deneyim için spor salonunuzdaki Leg Raise ekipmanını kullanabilirsiniz.

Chair Pilates

Chair Pilates

Joe Pilates‘in “Wunda- adını verdiği Pilates Chair vücudu güçlendirmek içinkullanılabilen en zorlayıcı pilates ekipmanıdır.

 

Sandalyede yapılacak egzersizler daha çok kayakçılar, atletler, tenisçiler ve golfçüler ve atış yapmak, ağırlık kaldırmak ve raketle oynanan sporlar için vücudun üst kısmını güçlendirmek isteyenler için mükemmeldir.

Wunda Chair orijinal olarak Joseph Pilates tarafından New York şehrinde küçük Cırclesde yaşayan müşterileri için tasarlanmıştır.

Bu alet esasen gerçek bir Sandalye haline getirilerek oturma odasına rahatlıkla konulabilen bir egzersiz aletidir.

Bir oturma yeri ve bu koltuğa menteşeli yaylı bir ayak pedalından oluşmaktadır.

Sandalyede oturabilir, ayakta durabilir ve pedalı ayak veya ellerinizle itebilirsiniz.

Sandalyede temel güç, bacakların gücü, omuz kemeri stabilitesi, mobilite ve ayakta durma, tırmanma, itme ve ağırlık kaldırma gibi güç ve fonksiyonel hareketlere odaklanan 25 farklı egzersiz kategorisi gerçekleştirilebilir.

BIKINI BODY WORKOUT

12 haftalık fonksiyonel antreman serisinden oluşan çoklu antreman programıdır.

 

Kardiyovasküler sisteme dayalı bir antreman dizindir.

 • Kasları forma sokmak
 • Yağ yakmak
 • Sıkılaşmak
 • Metabolizmayı hızlandırmak
Barre Workout

Denge, esneklik ve kas gerilimini artırmayı hedefleyen egzersiz modelidir.

 

Bale pozlarına ek olarak, bar ile uyumlu olacak şekilde geliştirilmiş yoga ve pilates hareketlerinin kombinasyonundan oluşur.

Kasların ve vücudun esnekliğini arttırır.

Her yaş grubu için uygundur.

Denge, koordinasyon, güç artışı sağlar. Duruş bozukluklarını düzeltir.

Eğlenceli hareketler ile kilo vermenize ve sıkılaşmanıza yardımcı olur.

MANŞET EĞİTİMLER